Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Ankara’da

Rusya ile büyük sorunlar yaşayan iki ülkenin lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Ankara’da bir araya geldi. Ukrayna heyetinde, Kırım Tatar Türklerinin Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da yer aldı. ündar ve Erdem Gül’ün tutuksuz yargılanmasına karar vermesi ile ilgili olarak “AYM yerindelik denetimi yapamaz” dedi.

Erdoğan ve Poroşenko, karşılamanın ardından baş başa görüşmeye geçti. Bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Poroşenko, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey oturumuna katıldı. Toplantı sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan Rusya’ya hitaben şu sözleri söyledi:

“Suriye’ye girerken, ‘Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye’deyiz’ diyen Rusya, acaba Ukrayna’ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna’ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler? ‘Güçlüyüm, öyleyse haklıyım’ mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil… Türkiye Kırım’ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve bundan sonra da tanımayacaktır.”

Türkiye’nin heyetinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da yer aldı.

“Türkiye, Kırım’ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.