Ukrayna İzmir Konsolosluğumuz, Cumurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Petro Poroşenko, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile Ukrayna Başbakanı Sayın Volodymyr Groysman ve Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Lilia Hrynevych ile YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından iki ülke arasındaki Üniversite eğitimini içeren görüşmelerin kapsamında, Üniversite çağındaki gençlerimize destek amacıyla, Ukrayna Üniversitelerine yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali Yıldırım ile Ukrayna Başbakanı Sayın Volodymyr Groysman, Çankaya Köşkü’nde düzenledikleri ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldılar.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Lilia Hrynevych, T.C Yükseköğretim Kurulu ile Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasındaki  Yükseköğretim Alanında Mutabakat Zaptı’na imza attılar.

İki ülke arasında yükseköğretim alanında stratejik işbirliğine yönelik imzalanan Mutabakat Zaptı;

– Özellikle nükleer enerji bilimi ve teknolojileri, nükleer enerji güvenliği ile havacılık ve uzay teknolojileri programları başta olmak üzere iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında öğrencilerin ve öğretim elemanlarının eğitim, staj ve araştırma hareketliliğinin, kısa süreli araştırma programlarına katılımının, eğitim materyallerinin değişiminin, ortak çalıştaylar, konferanslar ve seminerler düzenlenmesinin, karşılıklı üniversite ziyaretlerinin teşviki ve desteklenmesi,

– Her iki ülkedeki yükseköğretim kurumları arasında, mevzuat hükümlerine uygun olarak lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde özellikle nükleer enerji bilimi ve teknolojileri, nükleer enerji güvenliği ile havacılık ve uzay teknolojileri programları başta olmak üzere ortak diploma programlarının açılması, uygulanması ve geliştirilmesinin teşvik edilmesi,

– Mutabık kalınan yöntemlerle, ülkelerin mevzuatları çerçevesinde birbirlerinin yükseköğretim kurumlarına lisans ve lisansüstü seviyelerinde öğrenci gönderimi ve kabulünün desteklenmesi,

– Her iki ülkenin yükseköğretim kurumlarında Türkçe ve Ukraynacanın yaygınlaşmasının desteklenmesi; ayrıca Yükseköğretim Kurulu, Ukrayna yükseköğretim kurumlarının programlarında Türkçe dil eğitimi için öğretim üyesi ve okutman ihtiyacını karşılaması,

– Kırım’da iken, Ukrayna ana karaya taşınarak kurulacak üniversiteye akademik bilgi, deneyim paylaşımı ve kısa süreli akademik personel hareketliliği vasıtasıyla destek olunması konularını içermektedir.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Lilia Hrynevych imza töreni sonrasında YÖK Başkanlığını ziyaret ederek YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile görüştü.

 

 

Kharkiv National University of Radio Electronics

 

 

************************************************
Kremenchug Flight College of National Aviation University

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Tarihi;

Ulusal Havacılık Üniversitesi 2000

Sivil Havacılık Üniversitesi 1994

Sivil Havacılık Mühendisleri 1965

Kiev Sivil Hava Enstitüsü 1947

Kiev Havacılık Enstitüsü 1933

Kiev Politeknik Enstitüsü 1898

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi bölümleri öğrenci sayısı yaklaşık 50.000’dir. Kiev Havacılık Üniversitesi 1993 yılından buyana yabancı öğrencilere eğitim vermektedir. Kiev Havacılık Üniversitesi eğitim dili Rusça, Ukraynaca ve İngilizcedir.

Kyiv, Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi ÖSS sınav şartı aramamaktadır. Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi bölümleri okumak için meslek lisesi veya lise diploması yeterli olmaktadır. Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi taban puanları yoktur. Lise veya meslek lisesi mezunları Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi bölümlerinde İngilizce veya Rusça eğitim alınabilir.

Kiev Havacılık Üniversitesi Eğitim Araştırma Enstitüleri: Havacılık Enstitüsü, Elektronik ve Kontrol Sistemleri Enstitüsü, Bilgisayar Teknolojileri Enstitüsü,

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Fakülteleri: Uçak Fakültesi,  Mekanik ve Enerji Fakültesi, Havacılık ve Uzay Kontrol Sistemleri Fakültesi, Elektronik Fakültesi, Bilgi Teknolojileri, Telekomünikasyon ve Bilgi Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Sistemleri Fakültesi, Havaalanı Tasarımı, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Çevre Koruma Fakültesi, İktisat ve İşletme, Hava Ulaştırma Teknolojileri, Yönetim ve Lojistik Fakültesi, Uluslararası Bilgi ve Hukuk, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Fakültesi, Psikoloji & Sosyoloji Fakültesi,  Dilbilim Fakültesidir.

Kyiv National Aviation University, Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi 90 hektar alanında toplam 14 akademik binalarda eğitim vermektedir.

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi 75 uçak ve helikopter, 42 uçak motorları, 3 uçak simülatörleri, 240 on-board sistemleri, test tezgahları ve 2500 modern bilgisayarlar eğitim sürecinde kullanılmaktadır. Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi bilimsel ve teknik kütüphane yaklaşık 3 milyon kitap vardır.

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi bir eğitim meydanı, eşsiz hangar, radyo ekipmanları ve havacılık yer donanımları tesisleri, rüzgar tüneli, Havacılık Devlet Müzesi ile aerodinamik eğitim kompleksi bulunmaktadır. Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Sanat ve Kültür Merkezi, spor kompleksi, 11 konforlu pansiyonu vardır.

Kyiv National Aviation University, Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile işbirliği yapar.

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Fakülteleri

Uçak Fakültesi

Makine ve Enerji Fakültesi

Havacılık ve Uzay Kontrol Sistemleri Fakültesi

Elektronik Fakültesi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Bilgi Telekomünikasyon ve Güvenlik Fakültesi

Bilgisayar Bilimleri Fakültesi

Bilgisayar Sistemleri Fakültesi

Havaalanı Tasarım Fakültesi

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Çevre Koruma Fakültesi

Ekonomi ve İşletme Fakültesi

Hava Taşımacılığı Teknolojileri Fakültesi

Yönetim ve Lojistik Fakültesi

Uluslararası İlişiler ve Hukuk Fakültesi

Uluslararası Ekonomik İlişkiler Fakültesi

Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsü

Psikoloji ve Sosyoloji Fakültesi

Dilbilim Fakültesi

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Bölümleri

Uçak ve Roket Mühendisliği
Hava Trafik Hizmetleri
Otomasyon ve Bilgisayar
Uçak Bakım
Havacılık elektroniği
Radyo Elektronik Cihazlar
Radyo Mühendisliği
Telekomünikasyon
Elektronik Cihazlar ve Sistemler
Elektrik mühendisliği
Mikro-ve Nanoelektronik
Metroloji ve Bilgi ve
Ölçme Teknolojileri
Uygulamalı matematik
Uygulamalı Fizik
Bilgi Güvenliği ve
Haberleşme Sistemleri
Bilgi Güvenliği Sistemleri
Bilgi Güvenliği Denetimi
Bilgisayar Bilimleri
Bilgisayar Mühendisliği
Sistem Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği
Yayın ve Basım
Ekonomi ve işletmeler
Ekonomi Sibernetik
Pazarlama
Maliye ve Kredi
Muhasebe ve denetim
Yönetim
Uluslararası Ekonomik İlişkiler
Uluslararası Hukuk
Uluslararası Bilgi
Uluslararası İşletme
Uluslararası İktisat
Turizm
İnşaat
Jeodezi
Kaynak Yönetimi
Ulaştırma Teknolojileri
Mimarlık
Tasarım
Kimyasal Teknoloji
Ekoloji
Biyoteknoloji
Hukuk
Ofis ve bilgi yönetimi
Filoloji
Psikoloji
Sosyoloji
Gazetecilik

************************************************

Alfred Nobel University, Dnipropetrovs’k, Ukraine

 

 

 

 
HSEEU “UMSA” Poltava, Ukrainian Medical Stomatological Academy